Úvodní stránka » Aktuality » Adventní věnec

Adventní věnec

Při nedělní mši svaté budou žehnány adventní věnce. V západních křesťanských církvích slouží jako pomůcka k symbolickému odpočítávání čtyř týdnů adventu, doby příprav na Vánoce.

Obvykle má podobu věnce z jehličnatých větví se čtyřmi svícny. Každou adventní neděli se zapaluje další svíčka. Svíček ale může být i více, v závislosti na zvyklostech. Svíce mohou být různě vysoké, různých barev, symetricky nebo asymetricky umístěné. Zdobené věnce bez svíček jsou používány na ozdobení vchodových dveří.

Klasické vánoční věnce bývaly zavěšovány na stuhách, od počátku 21. století je nahrazují věnce, které se kladou přímo na svátečně upravený stůl.

Některé varianty adventního věnce zahrnují pátou (bílou) svíčku ve středu věnce jako symbol duchovní čistoty a Vánoc, často také Neposkvrněné Panny Marie nebo také symbol samotného Ježíše Krista. Někdy bývá nazývána Kristova svíčka. Ta může být zapálena na Štědrý večer a Boží hod Vánoční.

Nejoblíbenější barvy adventních svíček jsou fialová a růžová. Historicky je podle křesťanské liturgie hlavní barva adventu fialová. Je to barva pokání a postu, stejně jako barva přivítání Krále (Ježíše Krista) na svět.

Advent má v křesťanské symbolice zvláštní význam, zahajuje nový liturgický rok.