Úvodní stránka » Aktuality » Televizní tip

Televizní tip

V úterý 29. listopadu 2016 ve 20,55 hodin vysílá Česká televize na programu ČT 2 premiéru dokumentárního filmu "Jako bychom dnes zemřít měli ".

Fascinující a provokující dokument zachycuje v klíčových bodech životní příběh sedmačtyřicetiletého faráře P. Josefa Toufara a jeho lidskou otevřenost. Přibližuje venkovského kněze, který není prvoplánový hrdina, ale i člověk váhající a pochybující. Na tomto příběhu lze přiblížit a vykreslit atmosféru, která v naší zemi panovala v polovině dvacátého století.

Advent 1949, zasněžená a mrazivá Vysočina, nedělní dopoledne 11. prosince. V malém kostele v Číhošti se při mši svaté třikrát zakýval dřevěný oltářní křížek a zůstal pak zkroucen a vychýlen mimo těžiště. Zázračný pohyb vidí dvacet svědků. Do církevního objasňování zasáhne komunistická Státní bezpečnost. A pro faráře Toufara začíná peklo. StB pátera Toufara zatkne a mučením ho chce přinutit k doznání, že číhošťský zázrak narafičil. Toufarova smrt, způsobená nelidským mučením, zhatí připravovaný monstrproces s ním, ale stává se počátkem rozsáhlých represí proti katolické církvi.

Film nahlíží do zákulisí brutálního vyšetřování, které bylo vedeno s tichou podporou tehdejšího presidenta republiky. Tyto informace potvrzují neznámé a dosud nepublikované archivní materiály, které v celém případu představují řadu otázek a odpovědí. K nejzajímavějším filmovým rekonstrukcím patří výpověď bývalého příslušníka StB, který byl aktivně přítomen u všech důležitých momentů finále Toufarova života.

Dokument zaznamenal také postupný vznik Toufarovy sochy, na které pracuje sochař Olbram Zoubek.

Pod snímkem jsou podepsáni režiséři Miloš Doležel a Roman Vávra.

Repríza pořadu se vysílá ve čtvrtek 1. prosince 2016 v 17,20 hodin na programu ČT 2.