Úvodní stránka » Aktuality » Žehnání pokrmů - modlitba v rodině

Žehnání pokrmů - modlitba v rodině

Žehnání velikonočních pokrmů je v Církvi starým zvykem. Připomíná pravdu, vyjádřenou apoštolem svatým Pavlem těmito slovy: „Ať tedy jíte či pijete či cokoli jiného děláte, všecko čiňte ke slávě Boží.“ (1 Kor 10,31) Požívání jídla je posvátnou činností, proto se modlíme před i po jídle, a na největší svátek Zmrtvýchvstání také žehnáme pokrmy.

Žehnání pokrmů o Velikonocích souvisí se starou postní praxí, která zapovídala požívání nejen masa, ale i vajec a sýra. Zvláštní symboliku má velikonoční vejce – symbol života.

Žehnací modlitbu pronáší zpravidla otec rodiny. Úryvek z Písma může číst někdo jiný. Žehnací modlitbu neprovází ani znamení kříže, ani kropení svěcenou vodou.

Gn 9,13

Bůh požehnal Noemovi a jeho synům a řekl jim: „Ploďte a množte se a naplňte zemi. Ať má před vámi bázeň a strach veškerá zemská zvěř, všichni nebeští ptáci, všechno, co leze po zemi, i všechny mořské ryby. Odevzdávám je do vaší moci. Vše, co se pohybuje a je živé, bude vám k jídlu, všechno vám dávám právě tak jako zelené rostliny.

Žehnací modlitba pro požehnání pokrmů:

R: Požehnaný jsi, Hospodine, náš Bože,
ty všechno naplňuješ svým požehnáním;
shlédni na nás, když dnes o slavnosti zmrtvýchvstání tvého Syna děkujeme za tvé dary,
které mají sloužit k uchování našeho pozemského života,
a uč nás přijímat je z tvých rukou tak,
aby všechno směrovalo k tvé oslavě.
Skrze Krista, našeho Pána.
Amen.

Nebo jiná forma žehnání:

R: Prosme Krista Pána, vždycky přítomného mezi těmi, kteří ho milují, aby požehnal tyto pokrmy, určené na velikonoční stůl.

Pane Ježíši Kriste,
ty jsi v den před svým utrpením a smrtí přikázal učedníkům připravit velikonoční večeři, v den Zmrtvýchvstání jsi přijal pozvání dvou učedníků a zasedl jsi s nimi ke stolu a pozdě večer jsi přišel k Apoštolům, abys s nimi společně pojedl; prosíme tě, dej nám s vírou prožívat tvou přítomnost mezi námi během svátečního jídla, v den tvého vítězství, abychom se mohli radovat z podílu na tvém životě a Zmrtvýchvstání.

a) žehnání chleba a svátečního pečiva

Chlebe živý, který jsi sestoupil z nebe a ve svatém přijímání dáváš život světu; požehnej tento chléb a veškeré sváteční pečivo na památku chleba, kterým jsi nasytil lid, jenž ti vytrvale naslouchal na poušti a který jsi po svém Zmrtvýchvstání připravil u jezera svým učedníkům.

b) žehnání masa a uzeniny

Beránku Boží, který jsi zvítězil nad zlem a omyl svět od hříchů; požehnej toto maso, uzeniny a veškeré pokrmy, které budeme jíst na památku velikonočního Beránka a svátečních pokrmů, které jsi jedl s apoštoly při poslední večeři. Požehnej také naši sůl, aby nás chránila od nákazy.

c) žehnání vajíček

Kriste, náš živote a naše Zmrtvýchvstání; požehnej tato vajíčka, znamení nového života, abychom, až si je budeme rozdělovat v kruhu rodiny, přátel a hostí, mohli se vzájemně dělit o radost z toho, že jsi s námi. Dej nám všem dojít do tvé věčné slávy, kde žiješ a kraluješ na věky věků.

V: Amen.